Robottal támogatott gyártás a Bantli AG-nál
A következo lépés, de biztosan nem az utolsó
A thurgaui Eschenzben muködo Bantli faipari vállalkozás 2021 tavasza óta használja a DRILLTEQ V-500 CNC megmunkálóközpontot összekapcsolva a FEEDBOT D-300 robottal. Az új technológiával korpuszalkatrészek készülnek automata gyártással – lényegesen gyorsabban, mint korábban.
Oliver Bantli és csapata számára nincs két egyforma munka. A kisebb javításoktól kezdve az igényes bovítéseken át a nagy projektekig mindent a legmagasabb minoségben, a megbeszélt határidore és egy jó adag lelkesedéssel teljesítenek. Az asztalosüzemet Martin Bantli alapította 1982-ben. Folyamatosan növekedett a muhely, az 1980-as évek végén már tíz alkalmazottal muködött. Nem sokkal az ezredforduló elott az alapító fia, Oliver Bantli asztalosmester is csatlakozott a családi vállalkozáshoz. Apja szabad kezet adott neki, és elindult a cég lépésrol-lépésre történo modernizálása, CNC és CAD technológiák bevezetésével. Mára a kis asztalosmuhely modern családi vállalkozássá vált, 50 alkalmazottal, tágas bemutatóteremmel és fejlett gépparkkal. Egy dolog azonban változatlan maradt: a részletekre való nagy odafigyeléssel végzett asztalosmesterség. és pontosan ezt a mesterséget értékelik a vásárlók.
A svájci vállalkozás portfóliója rendkívül változatos: éttermek, irodák, bankok és kórházak; ajtók, padlók, ablakok, lépcsok, tetoszerkezetek, bútorok; belsoépítészeti berendezések, konyhák, fürdoszobák – és még folytathatnánk. A vállalkozás dolgozói folyamatosan új kihívásokkal találkoznak. ám ez fontos Oliver Bantli számára, mert nincs monoton sorozatgyártás, így munkatársai soha nem veszítik el a munka örömét. A dolgozók nem egy-egy géphez vagy technológiához kötöttek, hanem végig kísérik munkadarabot a teljes gyártási folyamaton át.
Egy ütokártya az adatok átjárhatósága
Ennek megoldása még azokra az idokre vezetheto vissza, amikor Oliver Bantli szembesült azzal a ténnyel, hogy egy-egy projekt adatait, paramétereit, költségeit újra és újra be kell írnia a rendszerbe különbözo helyeken. A 3D CAD bevezetésével ez a probléma megoldódott, ami igazi úttöro munka volt, és nagyon hamar kifizetodött. Jelenleg közvetlenül a 3D-s tervekbol készítenek alkatrész listákat és CNC-programokat, a gyártás pedig zökkenomentesen megy a HOMAG gépeken található vonalkód-leolvasóknak köszönhetoen. Nyilvánvaló, hogy a kapacitástervezés is digitálisan megoldott. Minden alkalmazott nagy képernyokön láthatja az aktuális projekteket és feladatokat. Aki elvégezte a munkáját, az egyszeruen kipipálja a feladatot az okostelefonján vagy a számítógépén. Ily módon a projektmenedzsment könnyen nyomon követheti a folyamatokat. A gépek pedig muködnek, tökéletesen összehangoltan.
A hatékonyság fontos
A gördülékeny és hatékony gyártási folyamat alapveto fontosságú Oliver Bantli számára. Mert még ha a vásárlók hajlandók is magas árat fizetni a csúcsminoségért, a költségek akkor sem lehetnek végtelenül magasak. Ez az oka annak, hogy a vállalkozás a HOMAG technológiára támaszkodik a furészeléstol az élzáráson át a CNC-ig. és ebben Oliver Bantli szereti megelozni korát – jelenleg a DRILLTEQ V-500 robotkarral. Miközben a DRILLTEQ automatikusan fúr vagy éppen CLAMEX marásokkal lát el egy alkatrészt, addig a gépkezelok más projekteket felügyelnek. A tulajdonos már a 2019-es LIGNA rendezvényen is felfigyelt arra, hogy amíg a robot dolgozik addig a szakképzett kollégák más fontos munkákra tudnak koncentrálni. Még két év elteltével az ötlet valósággá vált.
Igazi svájci asztalos vállalkozás
Oliver Bantli elégedett a gépparkjával, de egy dolgot félreérthetetlenül világossá tesz: – „Jó személyzet nélkül nem muködik, az emberek teszik a céget olyanná, amilyen. Megtöltik élettel.”
éppen ezért az ügyvezeto igazgató nagy jelentoséget tulajdonít az egészséges munkakörnyezetnek. Az erosségeket kifejezetten elomozdítják, a gyengeségeken következetesen dolgoznak. Ha valakit különösen érdekel egy projekt, akkor minden bizonnyal részt vehet benne. Csak így fejlesztheto a csapat egésze – és ezzel együtt a cég is.
Izgalmas projektek
Az elmúlt években számos érdekes projekt valósult meg. Alig néhány hete például egy gyógyszergyártó cég nyitotta meg fióktelepét a zürichi repülotéren a futurisztikus THE CIRCLE-ben. Az iroda teljes belso kialakítását rekordido alatt végezték el. Igazi mamutprojekt ez a cégnek, ráadásul szuk volt az idokeret, így a fo szakaszban 19-en is dolgoztak egyszerre a beépítésen. E nagyszabású projekt mellett kórház, bank és internetes cég berendezése is szerepelt az elmúlt évek munkái között. De Oliver Bantli nem csak ekkora projekteket szeretne. A magánrendelések 30-40 százalékát teszik ki a munkáknak. – „Szükségünk van magánügyfelekre. A kollégáim és én ott kapjuk a valódi visszajelzéseket, és ez pótolhatatlan” – mondja a tulajdonos.
Jövo: a következo ötletek már sorakoznak
A cégvezeto nem híve az egyhelyben állásnak. Immár 16 éve bízik a HOMAG gépeiben és megoldásaiban, és továbbra is ösztönzi a fejlesztéseket. A DRILLTEQ esetében is ez a helyzet: a svájci HOMAG szakembereivel együtt egy kaotikus raktár megoldásán dolgozik. Egy fotocella és mesterséges intelligencia segítségével szeretne még hatékonyabban termelni, és megkönnyíteni a gépkezelok munkáját.
Emellett az asztalos részleghez jelenleg is épül egy új muhely. Ezzel párhuzamosan tovább bovül a futési hálózat: az asztalosipari fahulladék nemcsak magát a céget futi, hanem a környéken összesen 18 lakóépületet is. A társaság a villamos energia jelentos részét is maga állítja elo, így néz ki a fenntarthatóság.
A tulajdonos emellett folyamatosan fejleszti alkalmazottai tudását és lelkesíti oket a kihívásokkal teli projektek iránt. Nem hiába tanulja jelenleg is hét diák a szakmáját a családi vállalkozásban. –„Az emberek a legfontosabb tokénk, nem a gépek.” – vélekedik Oliver Bantli.