Pillanatképek a svájci asztalos üzemek mindennapjaiból – magyar szemmel
Még a legjobb svájci óra is elromolhat néha. Valami ehhez hasonló szokatlan esemény történt a Homag csoport svájci leányvállalatánál is, és sürgosen szükségük lett hozzáérto szervizmérnökre. A legjobb és leggyorsabb megoldást a svájci cég problémájára Polgár Béla, Homag csoport hazai képviselojének, a Lignomat Kft.-nek a szervizmérnöke jelentette, aki így elso kézbol tanulmányozhatta a svájci asztalos üzemek muködését.
10 nap a csoki, a méregdrága órák és a bankok országában.
Béla 10 napot töltött a svájci faipari cégek között száguldozva, egy alkatrészekkel dugig tömött autóval. Ennyi ido alatt számos vállalkozáshoz eljutott, a Homag gépeinek szervizelése közben pedig a svájci asztalos üzemek mindennapjaiba is beleláthatott, és megtapasztalhatta, mi rejlik a színfalak mögött.
Svájc nem a tömeggyártás fellegvára
Nem meglepo módon az 50 fo alatti kisebb üzemek, családi vállalkozások voltak a legjellemzobbek, ahol elsosorban a kis szériás, megrendelésre történo bútorgyártás a fo profil. Viszont egy érdekes példa és érdemes belegondolni, micsoda hozzáadott értéket tulajdoníthatnak világszerte az asztalos üzemnek, ha a New York-i vevok a svájci üzemben rendelik meg a bútorokat. és még izgalmasabb kérdés, vajon mennyibe kerülhet az egyedi rendelésre Svájcban gyártott bútor, mire Amerikába ér…
Hogyan dolgozik a svájci asztalos?
Mint a svájci órás. Pontosan, precízen, kapkodás nélkül. A hozzáértése a svájci szakembereknek megkérdojelezhetetlen, mint ahogy a szorgalmuk is. úgy tunt, nem az a célja a munkatársaknak, hogy valahogy kihúzzák a 8 órát, hanem az eredmény felmutatása.
Svájcban karbantartással védekeznek a költséges leállások ellen
Ahogy várható volt, kicsit jobb, kicsit újabb, kicsit nagyobb felszereltségu gépeket használnak Svájcban. De vigyáznak is a gépekre! A gépforgalmazó cég karbantartási szolgáltatásának igénybevétele általános gyakorlat, hiszen a gépek még az alpesi paradicsomban is kopnak, meghibásodnak.
A legtöbb hiba még az elott kiderült, mielott használhatatlanná vált és leállást okozott volna a gép. így a legtöbb szerviz munka is foleg még muködo, használatban lévo gépeken történt és csak a komolyabb meghibásodás megelozését szolgálta. Gyakorlatilag csak addig állt a termelés, amíg ki lett cserélve az alkatrész.
A svájci asztalosüzemek szaktudása nem merül feledésbe!
Svájcban a tanulók gyakorlati képzésérére nagy hangsúlyt fektetnek a látottak alapján. Szinte minden üzemben dolgozott néhány tanuló. Sot, több lány is volt a tanulók között! Ez talán az egyik fo követendo példa, ami nem elsosorban a pénzen múlik.
Akkor ez most autógyár vagy családi asztalos vállalkozás?
A legmélyebb benyomást a hazai szakemberben az automatizálás széles köru alkalmazása hagyja. Szinte a legkisebb, családi üzemekben sem kézzel történik az anyagmozgatás, az automata adagolós gép jelenti az alapot. „A gépkezelo csak pöttyintse a vonalkódot, a robot rakja fel a gépre, vegye is le, majd szóljon ha végzett” – így foglalható össze a svájciak elvárása, mind a kis, mind a nagy szériás gyártás esetében. Mindenesetre érdemes elgondolkodni azon, hogy vajon mikor fog elfogyni a magyarországi üzemek alacsonyabb bérek miatti költségelonye, ha a Svájcban már ingyen rakodik a robot…
Polgár Béla, szervízmérnök