Nem fárad el
SAWTEQ B-300 flexTec robotfurész
Még az automata lapraktár, az emeloasztalok és a vákuumos emelok esetében is fárasztó feladat marad a táblafelosztás, különösen ha szuk az idokeret. A sulzfeldi Mayer Innenarchitektur & Möbelmanufaktur ezért ezt a munkát egy robotra bízza. A SAWTEQ B-300 flexTec robotfurészt integrálták a STORETEQ S-200 automata lapraktárba.
„ A robot nagyon jól bevált a vágásban. A további gyártási lépéseknél is elképzelhetonek tartom a robot használatát, csak össze kell hangolni a komissiózó kocsinkkal.” – mondja Frank Mayer, a Mayer IM ügyvezeto tulajdonostársa.
élénk termelés folyik a Mayer IM gyártócsarnokában a Heilbronn melletti Sulzfeldben. Az orvosi rendelok, egészségközpontok, gyógyszertárak, klinikák és egyéb projektek tervezésével és kivitelezésével foglalkozó cég 110 fos szerelocsapatát öt fo szolgálja ki a muhelybol. Egy kolléga a visszahordó egységgel felszerelt nagy élzárógépen, egy másik a hagyományos vízszintes táblafelosztón dolgozik, a többiek pedig összesen három CNC gépet üzemeltetnek. A csarnok legnagyobb helyiségét azonban egy teljesen automata lapszabászcella foglalja el, amely 2020 júniusában állt üzembe. Ezt a gépet egy teljesen automata lapraktár rendszer szolgálja ki. A technológia egy hátulról automatikusan rakodható nyomógerendás furészbol, egy kezelorobotból és négy rakodóállomásból áll, raklapokkal az emeloasztalokon. A rakatokra az alkatrészek a gyártás további folyamatainak figyelembevételével kerülnek csoportosításra.
Az adagolóegység megragadja az automata tárolórendszerbol hátulról betáplált panelt, és táblafelosztást végez, miközben a vágási maradékot egy hulladékcsappantyún keresztül leejti, és a táblát csíkokra vágja. Ha egy csíkot levágott, a robot megragadja és eloreteszi, hogy helyet csináljon a következo alkatrésznek. A csíkokat a robot egyenként megfogja, befordítja 90°-kal, és a szögütközohöz helyezi, így elvégzi a keresztvágásokat. A furészgerenda tetején lévo tárolóhely szintén pufferként szolgál, vágás közbeni köztes tárolásra, illetve a még további vágásra váró alkatrészek tárolására. A furész felosztóvágást és formatizáló vágásokat végez. A nyomógerendába integrált etikettezo egység minden egyes alkatrésznek megadja a további feldolgozáshoz szükséges információit.
Munka utáni plusz órák
A robot a leszabott alkatrészeket a négy rakatoló állomás egyikére helyezi. A várakozási idoket arra is kihasználja, hogy a nyomógerenda feletti passzív pufferen tárolt alkatrészeket egymásra rakja. A muvelet valójában teljesen kezelo nélküli. Amikor egy raklap megtelt, a gépért felelos kolléga kicseréli egy üresre, egyébként pedig más munkát végez. Ha sok a tennivaló, munka után a leheto legtöbb órát hagyja, hogy a cella egyedül dolgozzon. A rendszer átbocsájtása akár napi tizenkét rakat, mindegyik 20 táblával.
A robotfurész manuális muködtetésu géppé is átalakítható. Ehhez a robot a parkoló pozícióba áll, és a gépkezelo lehajt néhány légpárnás asztalt, hogy közvetlenül a vágási terület elé állhasson, ahogyan egy normál táblafelosztón. Az elforgatható érintoképernyot kényelmes pozícióba állítja. A kézi üzemmódot ritkán használják, eseti vágásokhoz, vagy a maradékraktárból származó alkatrészek vágásához.
A robot tökéletesen beváltotta a hozzá fuzött reményeket
Az ügyvezeto tulajdonostárs, Frank Mayer így vélekedik: „A robot velünk együtt bebizonyította a szabászatban az alkalmasságát. Mindig nagyon nagy mennyiségu panelt kell levágnunk rövid határidovel. Az új robotfurésszel jelenleg általában kezelo nélkül dolgozunk, és továbbra is ugyanolyan rugalmasak vagyunk, mint korábban. Amikor szórít az ido, a munka után néhány plusz órát dolgozik a gép. Ez megkönnyíti számunkra a szállítási határidok betartását, és továbbra is költséghatékonyan termelünk.”
Forrás: homag.com; dds 2022/11