Ma raktár határozza meg a tempót…
új ritmus a gyártásban
A berlini Rolf Rissel belsoépítész vállalat a közelmúltban frissítette gyártási láncát a Homag raktár-furész kombinációjával, amely egy sor elonyt kínál a felhasználó számára. Csak néhány ezek közül a nagyobb teljesítmény, a minoség javulása, a raktározás átláthatósága és a jobb kihasználtság. A berlini (spandaui) Rolf Rissel Objekteinrichtungen GmbH számára a Homag rendszer üzembe helyezése óta kiemelt szempont: a gyártás új üteme.
A gyógyszertári szektor Németországban évek óta folyamatosan változik. Míg 2010-ben több mint 21 000 gyógyszertár muködött, ma már csak 18 000 a számuk. A szakértok arra számítanak, hogy ez az elkövetkezo években 15 000-re csökken, melynek több oka is van. Egyik legfontosabb az e-recept és az online kereskedelem bevezetése. Mindenesetre a muködo kiskereskedelmi gyógyszertáraknak érdemes a jelenlegi üzleti modelljüket megvizsgálniuk. A Rolf Rissel ebben támogatja a oket.
A Rolf Rissel Objekteinrichtungen GmbH komplett belsoépítészeti koncepciókat fejleszt és gyárt gyógyszertárak számára
Az érzelmekre összpontosítva
A spandaui cég teljesköru koncepciókat tervez, amelyek megvalósíthatók az adott gyógyszertárban és megváltoztatják annak miliojét. Számos belsoépítész, tervezo, faipari mérnök és asztalos mester felelos azért, hogy az ügyfelek igény szerint akár a logó kidolgozásáig és a kültéri reklámok elhelyezéséig mindenre megoldást találjanak. úgy is mondhatjuk, hogy a Rissel ötletgazda és megvalósító egyben, teljes köru szolgáltatásokkal az egyedi követelményekhez igazodva. „Az érzelmek – hangsúlyozza Karl Löffl ügyvezeto igazgató és tulajdonostárs -, a faanyagban, üvegben és fémben egyedileg megjelenítve, állnak a középpontban”.
A Rolf Rissel Objekteinrichtungen GmbH-t 2003-ban alapították egy elodcégbol. 2007-ben a vállalat egy távolabbi vonzáskörzetbol a berlini Spandau-ba költözött. Ez egy meghatározó lépés volt az ismertség és elérhetoség terén, a közlekedési sajátosságok miatt: autópálya, vasút, metró, busz egyaránt könnyen elérheto. Azóta Hamburgból, Frankfurtból és Münchenbol is érkeznek ügyfelek kényelmesen, házhoz. „Berlin is vonzó – mondja Löffl -, de mindenekelott bemutathatjuk termékeinket és gyártásunkat, hogy megérintsük vevoinket.”
Csináld jól
A Rissel cég az egészségügyre összpontosít. Az elozo vállalat már szakosodott a gyógyszertárakra, de kapacitási okokból az értékesítési struktúrákat nagyon alacsonyan tartotta. „Ezen változtattunk és erosítettük az értékesítést, melynek meglett az eredménye. Míg korábban a gyógyszertárak mellett évente egy-két orvosi rendelo készült, ma már tíz-tizenketto. A klinikai szektorba is bekapcsolódtunk és betegszobákat, laborokat alakítunk ki. Még a Charité-nál is dolgoztunk” – mondja büszkén Löffl. A magánszektor is egyre nagyobb szerepet játszik, így a Rissel most négy fo pillérre alapoz: gyógyszertárak, orvosi rendelok, klinikák, magánügyfelek. „és mindenhol, ahol valami különlegesre van szükség, ahol a bútorokat nem lehet „levenni a polcról” – teszi hozzá Löffl -, és ez pedig az ötödik pillér.” Míg ezek a szolgáltatások korábban csak észak-Németországban voltak aktívak, most már az egész ország területén mutatkozik igény. „Ha jól csináljuk, akkor jó helyzetben leszünk a jövoben” – néz elore a tulajdonos.
ütoképes technológia
A cég már a technológiai sor elején megalapozta a növekedés lehetoségét a Homag raktár-furész kombinációval. A gépvásárlást megelozte egy Nürnbergben, a Holz-Handwerk kiállításon tett látogatás, ahol a technológiát részletesen megnézték. „Akkor tökéletes válaszokat kaptunk a megoldandó kérdéseinkre” – idézi fel Löffl. „Természetesen beszéltünk más gépgyártókkal, és ajánlatokat is kaptunk. Nem a kedvezo ár volt a legfontosabb szempont, hanem a teljesítmény és a megbízható háttér. Miután meglátogattunk egy olyan céget, amely már használta ezt a rendszert, egyértelmu volt: Ezt nekünk is a Homaggal együtt kell megcsinálnunk.” A Homaggal való együttmuködésnek már története volt, ugyanis 2016-ban üzembe állítottak egy visszahordóval felszerelt Homag élzárót.
Tehát napirendre került az új raktár-furész kombináció. „Elotte is volt táblafelosztó furészünk – számol be Löffl,- de az évek során pontatlanná vált. Ezen felül a raktározási technológiánk sem volt elég korszeru. Egyes napokon többet kellett mozognunk a targoncával, mint amennyit valójában vágni tudtunk. Tehát „ütoerot” akartunk a raktárban és a furészen. Mit értünk ezalatt? Egy automatikus raktárat, ami 600–1000 tábla kezelésére alkalmas, jobb hozzáférést teherautóval a berakodáskor, és automatikus alkatrész visszavezetést egy bizonyos méret felett. Illetve nagyon fontos volt számunkra egy maradékanyag raktár és annak pontos adminisztrációja.”
Egyedi gyártáshoz és kisebb sorozatokhoz
A ütoképességet a táblafelosztásban egy Homag SAWTEQ B-300 táblafelosztó hozta el a Rissel vállalatnál. „A 3-as sorozat bázismodellje egyedi és kisszériás gyártásokhoz kiválóan alkalmazható. éppúgy alkalmas táblák egyedi szabására, mint tömbvágások elvégzésére 80 mm-es furészlap kiállással” – számol be Thomas Nesemeier, a HOMAG Group AG északi területekért felelos értékesítési vezetoje. A furészkocsi 130 m/perces sebessége nagy termelékenységet biztosít a vágási folyamatokban, ezt megalapozza egy 11 kW-os fofurészmotor. A Risselnél üzembe állított SAWTEQ B-300-al akár 3200 mm hosszú alkatrészeket is fel lehet vágni.
Ma a SAWTEQ B-300 biztosítja az ütoerot a vágásban
„A táblafelosztót egy STORETEQ S-200 automata lapraktár táplálja – folytatja Nesemeier. Ennek része az ST 61 vákuumos megfogó amely bevonatolt lapokat 8 mm vastagságtól, bevonat nélküli, nyers táblákat pedig 12 mm vastagságtól képes felemelni. A híd 60 m/perc sebességével, 80 m/perc keresztszállító kocsi elotolással és 30 m/perc sebességu emeloegységével a raktár sokféle anyagot képes kezelni, foként mert 2000–4200 mm táblahosszra és 800–2200 mm-es táblaszélességre tervezték, 250 kg teherbírással.”
A STORETEQ S-200 automata lapraktárban csaknem 1000 tábla tárolására és kezelésére van lehetoség
Az ST 61 vákuumos megfogó egység a bevonatos lemezeket 8 mm vastagságtól, nyers táblákat 12 mm vastagságtól kezeli
A munka elokészítése újragondolva
Körülbelül három hónappal ezelott lett üzembe helyezve a technológia, a CADmatic 5 vezérlo szoftverrel, a Schnitt Profi(t) vágásoptimalizáló szoftverrel és a woodStore raktárkezelo szoftverrel illetve megtörtént az ezekkel kapcsolatos oktatás. Kicsivel késobb az imos iX szoftver is bevezetésre került egy külso cég által. Ebben a folyamatban a HOMAG konfigurálta a szükséges interfészeket és megszervezte az adatátvitelt. Azóta két kolléga felelos a CAD/CAM rendszerért, de az elkövetkezo hónapokban további alkalmazottakat is kiképeznek. Most már lehet vágni és etikettezni az imos specifikációkkal is. Az alkatrészekhez tartozó információk a klasszikusak: vevo, megbízás, alkatrészleírás, anyag és méretek, élzárás. A HOMAG a vonalkódfelismerést is megvalósította a technológiai sorban következo CNC megmunkálóközponton. Az alkatrészek itt beolvashatók, mely alapján indítható a megmunkálási program.
Rendezett és átlátható
Az új lapraktár hatásaival kapcsolatban Löffl mindenekelott egy pontot hangsúlyoz: „Rend, rend és mégegyszer rend.” Csaknem 1000 tábla tárolható anélkül, hogy bármelyik is sérülne. A raktárban tárolt és kezelt táblákat a rendszer úgymond a szabadidejében válogatja. „Korábban kellett erre egy alkalmazott, aki eloválogatott egy targoncával. Ez azt jelentette, hogy muszakonként kevesebb táblát lehetett levágni, mert bizonyos ideig a gép mozdulatlanul állt”– számol be Löffl.
Idoközben a logisztika is új struktúrát kapott, mert a raktári állványok szabaddá váltak, ami 20 m hosszú 3 etázsos kapacitást jelent. Ma az egész rakatokat egyszeruen a lapraktár beadagoló oldalára helyezük, ezután a beraktározás már automatikusan történik. A maradék anyagok kezelése így átláthatóbbá vált: „Van egy nagy, tiszta, jól átlátható raktárunk a maradék tábláknak. Keresgélésre nem kell több idot pazarolnunk” – mondja az ügyvezeto.
A lapraktár betápláló felülete könnyen megközelítheto
A régi kötöttségek megszuntek
A vágási kapacitás a SAWTEQ B-300-al csaknem megduplázódott. „A kérdés az volt, hogyan adhatjuk ezt át a termelés további részének? új munkaszervezéssel” – hangsúlyozza a tulajdonos. A korábban kézzel írt alkatrészlistákat a tervezok most elküldik közvetlenül a gépnek, így a muhelyvezetonek marad ideje összehangolni a gyártást, a minoségellenorzést vagy épp a függoben lévo problémák megoldását. „A dönto azonban az, hogy az iX-ben elokészített munkát a Homag raktár-furész vezérli. Ma raktár határozza meg a tempót – hangsúlyozza Löffl -, korábban ez elképzelhetetlen volt.” Annak érdekében, hogy ezt zökkenomentesen tovább lehessen adni a késobbi gyártásnak, a Rissel a megmunkáló központjait is hatékonyabbá tette. A közelmúltban lecseréltek egy régi megmunkáló központot, így ma két ugyanolyan eros gép tartja a tempót a furésszel. „A raktár-furész kombináció ritmusa és az új gyártási ciklus miatt már nem kell a régi minták szerint dolgoznunk” – ebben Löffl biztos. Ezzel a cég megfeleloen felvértezve áll az egészségügyi szektor kihívásai elé.