Így látjuk mi – gyakran feltett kérdések
A táblafelosztó gépek automata adagolása növeli a hatékonyságot. De kinek éri meg igazán ebbe a technikába beruházni? Milyen lehetoségek nyíltak meg a kis és közepes üzemek számára? Hogy lehet ebbol profitálni? Mesics Ferenc, a Lignomat Kft. Kereskedelmi igazgatója válaszolja meg a gyakran feltett kérdéseket.
Miért kiemelt téma a az automatizálás a kis és közepes üzemek számára?
A piaci trendek miatt az egy darabos szériák, vagyis a kis szérák gyártása egyre fontosabb. Ez maga után vonja az alapanyagáramlás és a logisztika fejlesztésének szükségességét. A megfelelo munkadarabnak a megfelelo idopontban, a megfelelo minoségben, a megfelelo helyen kell lennie. Mindennek megvalósítása a szervezés magas fokát követeli meg. Az ügyfeleinknek rendszerre és áttekinthetoségre van szükségük, különben
pénzt veszítenek
Ebben van kulcsszerepe az automatizálásnak?
Pontosan. Az automata kezelés megteremti a rendszert és megelozi az emberi mulasztásokból eredo hibákat. A tapasztalataink azt mutatják, hogy a munkaerõ leterheltségének csökkentése kiemelten fontos. Az automatizálásnak köszönhetoen nem a gép ütemezésétol függ a dolgozó, és viszont: a kezelo sem lassítja a gép muködését. Az automatizálással a gép és a munkaerõ teljesítménye is optimalizálható.
Van hatása az automata adagolásnak az anyagkihozatalra is?
Természetesen! Különösen akkor, ha sokféle anyaggal dolgozunk. Minden alapanyagot, és minden nagyobb maradék lapot tárolni és kezelni kell. Emiatt no az átpakolások száma, ami a hagyományos tárolással és adagolással kifejezetten gazdaságtalan, a tárolás átláthatatlan, és gyakran vezet a lapok sérüléséhez. Automatizálás nélkül az ügyfelek gyakran sok maradékanyagról panaszkodnak, ami értelemszeruen a hulladékmennyiség növekedését is maga után vonja. A Homag csoport automatizálási megoldásaival az összes lap és maradványanyag rögtön rendelkezésre áll, nem veszik el a kupac alján. Fenntarthatóvá válik a sokféle alapanyaggal történo munka, csökkennek a termelési költségek, ráadásul a környezet is kíméljük.
Kinek éri meg felszerelni a táblafelosztó gépet automata adagolással?
Annak mindenképpen, aki több különbözo alapanyaggal dolgozik. Minél drágább az alapanyag, annál gyorsabb a megtérülés. Ez érvényes a közepes üzemekre ugyanúgy, mind a nagyokra. De a haladó szintu standardizálás és a folyamatosan növekvo darabszámok egy kisebb üzem számára is vonzóvá teszik a megoldást, a Homag csoportnak megvannak a belépo szintu modelljei is.
De a lapszabászat csak egy eleme a folyamatnak…
Nem csak a furészt magát akarjuk jobbá tenni, hanem a felhasználóink komplett termelését szeretnénk fejleszteni. Ezért a folyamatok „áramlását“ helyezzük a középpontba. Dominó filozófiának hívjuk: ha a a dominók szépen összeilloen egymás mellett vannak, a termelés zökkenomentesen halad. Nincsenek várakozási idok és lyukak a folyamatban, de nincsenek szükségtelen csúcspontok sem, amik a gépeket, alapanyagokat és munkatársakat egyaránt „stresszelik“. Ez vonatkozik a gép adagolására ugyanúgy, mint a rakásolásra. Itt van például a Holzma rakásolási koncepciója, mely irányítja a kezelot a manuális rakásolás során, hogy mit hova tegyen. Ez egy meglehetosen forradalmi elgondolás, melynek megalkotásában az volt a vezérlo elv, hogy miként lehet a lapokat és alkatrészeket a következo megmunkálási lépésre a leheto legoptimálisabban elokészíteni.
A Homag csoporthoz több márka és leányvállalat is tartozik. Nem okoz ez gondot a gépek összekapcsolásában?
Emiatt nem kell aggódni, a HOMAG csoport gépei között teljes az átjárás, gyártótól függetlenül. Az egyes cégek az egyes szakterületek specialistái, (pl a HOLZMA a lapszabászatban jár az élen, a BRANDT az élzárásban). Azonban a gépek szoftverei összekapcsolhatók, és akár a teljes hálózatba szervezett gyártás koncepciója is megvalósulhat.
Folytatódni fog a jövoben is az automatizálás irányába mutató trend?
Biztos vagyok benne, hogy a a folyamat nem áll meg, aminek a vége akár a teljes automatizálás is lehet. Persze ez csak lépésrol lépésre tud megvalósulni. Azonban az automatizálással egyre kisebb lesz az alacsonyabb munkaerõ költségu országok ár elonye, ezért a magyar vállalkozásoknak is ebben az irányban kell gondolkodniuk. Szerencsére a HOMAG csoport komplex rendszer-megoldásokat kínál, így az ügyfeleinket remélhetoleg kevésbé érinti majd a lemaradás veszélye.
Milyen lesz a lapszabászat jövoje?
A táblafelosztó furész adagolása ugyan automatán történhet már, azonban a vágás után a legtöbb folyamat még manuálisan történik. Csak kevés példát látunk arra, hogy a leszabott alkatrészek kezelése is automatizálva lenne. A Homag csoport mindenképpen a vágás utáni folyamatok automatizálására helyezi a hangsúlyt a fejlesztéseiben. Lényegesen javítani kell a manuális megoldások esetében is a gép és ember közötti interakciókat, amiben a szoftverek játszanak alapveto szerepet. Ebben van a legnagyobb potenciál, ami segíthet javítani az értékteremtés folyamatában.