Egyedül furészel
Alfred Baumgartner asztalosmuhelyében a HOMAG SAWTEQ B-300 flexTec robotfurész önállóan dolgozik, így kezelore nincs is szükség. „Ma a SAWTEQ négy-öt órát dolgozik anélkül, hogy bárki is ott lenne. Csak elvesszük a kész rakatokat, és gyorsan megnézzük, hogy minden rendben van-e. Ez minden.” – összegzi a folyamatot Dominik Baumgartner ügyvezeto.
Az alsó-ausztriai Ruprechtshofenben található Alfred Baumgartner asztalos manufaktúra egy könyvbe illo regionális vállalkozás: 13 alkalmazott, egyetemes szolgáltatások, többnyire egyedi gyártás a legmagasabb minoségben. Mindezek mellé jön még az a tény, hogy mindig pontos határidore dolgoznak, amely nem utolsó sorban a HOMAG SAWTEQ B-300 flexTec-nek köszönheto.
Napjainkban nagy a határidok nyomása, ami még tovább fokozódik. Ezzel párhuzamosan a megrendelok igényei nonek: sokszor egy plusz kérést kell gyorsan teljesíteni, vagy legyártani egy egyedi darabot. Magas minoségi követelményeket szem elott tartva kell az igényeknek megfelelni, ami a költségek szempontjából is kihívást jelent. A új trendeket és új anyagokat egyre gyorsabban kell alkalmazniuk kisebb üzemeknek is. A helyzetet nehezíti, hogy mindezt a szakképzett munkaerõ hiánya mellett.
A „rettegett tizenhárom”
Ahhoz, hogy manapság egy vállalkozás meg tudjon felelni a kihívásoknak, új termelési stratégiákon kell gondolkodnia. Az Alfred Baumgartner GmbH is ezt tette, amikor a technológia elejére egy robotot telepített, ezzel egyszerre növelte hatékonyságot, a rugalmasságot és a minoséget. A kiváltó ok elsosorban az idonyomás volt, amelynek a vállalat egyre inkább ki van téve.
„Ebben az is közrejátszik, hogy a munka elokészítése lényegesen idoigényesebb, mint korábban. Még csak 13-an vagyunk és nem többen. Még akkor sem, ha nagy projektek jönnek elo.” – hangsúlyozza Dominik Baumgartner.
2012-ben vette át a vállalkozást édesapjától, és immár negyedik generációként irányítja az 1925-ben alapított asztalos manufaktúrát. Mindkét lánytestvére a családi vállalkozásban dolgozik: egyikük a könyvelésért, a másikuk a tervezésért felel.
„Kérésre A-tól Z-ig megtervezzük a belsoépítészetet, ha egy házépíto érkezik hozzánk.” – mondja a fiatal vállalkozó. „Néhány vásárló mindent egy kézbol akar, mi pedig a lehetoségekhez mérten teljesítjük ezt a kívánságot. és természetesen speciális formákat is megvalósítunk a belsoépítészetben, ami a valóságban azt jelenti, hogy szinte mindig egyedi gyártásról van szó. Sok a magánszemélyeknek készült munka, emellett vannak szállodák és vendéglok is. A megrendeléseink mintegy 70 százaléka fogadóterek, pultok, bútorok, falburkolatok vagy mennyezetek. Míg egy másik szegmens a közületi építkezés, ezen belül iroda válaszfalak kialakításával és irodabelsok komplett kivitelezésével foglalkozunk.” – mondja az ügyvezeto.
Az általános a speciális
Különösen azért, mert sokféle anyagot dolgoznak fel: forgácslap, MDF, multiplex, Purenit stb. Emellett a vendéglátóipar gyakran kér vízálló anyagokat, de folytathatnánk a sort különbözo egy- vagy többrétegu panelekkel és a HPL bevonatos lapokkal. Mindezek különbözo méretekben és felületekkel, amelyekkel érzékenységüktol függoen eltéroen kell bánni.
Ami általánosan jellemzo a cégre: nagy rugalmasság, magas minoség és a rendelések ütemtervének betartása, különösen vonatkozik ez a szabásra. Ezen követelmények teljesítése érdekében a HOMAG egy éve telepített egy raktár-furész kombinációt. A SAWTEQ B-300 flexTec robotfurész és a TLF 211 (STORETEQ S-200) lapraktár azóta is muködik, egy külön csarnokban, amely korábban komissiózó raktárként muködött. Az épülettel együtt egymillió euró körüli beruházási volumen azt mutatja, hogy stratégiai döntés született, és azt a megfelelo idoben hozták meg. Ma a táblákat a beérkezést követoen eloször a csarnokban szortírozzák, majd másnap leszabják. Ezt követoen az alkatrészeket targoncával a megfelelo megmunkálógéphez viszik: élzáró, CNC, csiszolás, festés, összeszerelés. Végül az ügyfél telephelyére szállítják és beépítik.
A különleges a standard
„Korábban az gépkezelonek állandóan oda-vissza kellett futkosnia a szabászgép és az élzáró között, ami problémás volt” – mondja Baumgartner a beruházás kiváltó okaként. – „Annál csábítóbb volt a lehetoség, hogy az új furészkoncepció kihagyja a gépkezelot a vágásból, így ot más munkákra állíthatjuk át. Tehát a kezelo nélküli gyártás ötlete volt a kiindulópont, aminek a megteremtoje a robotkoncepció. Ezért pontos egyedi igényekkel kerestük meg a HOMAG-ot. Ahogy általában mindenütt, úgy nálunk is, ezek az igények a kicsi helyhez és a korlátozott gyártási területhez kapcsolódtak. A furész jól elfért a csarnokunkban, de a raktárban sok helyet vesztettünk volna. Ezért szerettük volna, ha egy görgos szállítószalag táplálja a gépet, amit korábban a HOMAG-nál még nem alkalmaztak.” – mondja az elkötelezett asztalos mester.
A HOMAG megvalósította ezt a különleges kérést, valamint még egyet a rakodóállomásokra vonatkozóan. Ma táblák közvetlenül a géphez futnak a görgos szállítószalagon keresztül, amelyet a TLF 211 egy vákuumos emelovel adagol. A három rakatpozíció közül egyet az elvárásoknak megfeleloen alakítottak ki, ami azt jelenti, hogy 1,2 m helyett akár 1,35 m széles rakatokat is tudnak képezni. Ez mindenekelott a válaszfalakhoz használt táblákra vonatkozik. A robot az alkatrészeket az ollós emeloasztalokra rakja. Innen vagy a CNC felé mennek tovább, vagy az élzáró felé. Ha nincs szükség további feldolgozásra, akkor ezt is figyelembe veszik az egymásra rakodásnál. „Ezzel sok idot takarítunk meg, már a rakatoláskor is" – osztja meg tapasztalatait az innovatív cégtulajdonos.
A klasszikus és a modern találkozása
Maga a SAWTEQ B-300 flexTec, akárcsak a lapraktár, alapfelszereltségu rendszer. Vagyis a táblafelosztó furész kialakítását és felszereltségét tekintve lényegében megegyezik a klasszikus SAWTEQ B-300-assal. A kezelo nélküli hatékony egyedi gyártás kulcsa a robot.
A rendszer második kulcsfontosságú eleme – a kezelo nélküli gyártáshoz – az emeloasztalok intelligens rakodása. A szoftver kifinomult algoritmusokat használ annak biztosítására, hogy a késobbi feldolgozáshoz megfeleloen képezze a rakatokat. A SAWTEQ lézerszkennerrel van felszerelve, amely valós idoben méri a rakat magasságát és biztosítja az emeloasztalok pontos magassági pozicionálását. A rakatban lévo alkatrészek azonosítását az alkatrészek vágás közbeni etikettezése garantálja. A jövobe mutató asztalosmuhely a CADmatic 5 vezérloszoftver és a rakatolószoftver mellett a Schnitt profi(t) optimalizáló programmal dolgozik, amely már az elozo furésszel érkezett házhoz. „Mivel az RSO CAD-szoftverünkhöz már létrejött az interfész, azonnal át tudtunk vinni minden adatot a tervezésbol a furészre.” – mondja Baumgartner.
Felügyelet nélkül
Egy év robotfurésszel végzett munka után a fiatal vállalkozó maximálisan elégedett. „Azonnal újra megvenném oket.” – mondja. Kezdetben kissé szkeptikus volt a kezelo nélküli gyártással kapcsolatban. „Folyamatosan odamentünk a géphez, hogy megnézzük csinálja-e a dolgát? – mosolyog. „Ma a SAWTEQ négy-öt órát dolgozik anélkül, hogy bárki is ott lenne.”
Ha sok a megrendelés, hétvégére is áttolódik a munka. A tulajdonos nagyra értékeli, hogy a robotfurész nem hibázik, ami ilyen széles anyagspektrum mellett korábban nem volt elképzelheto. Most kevés a selejt, és a minoség is megfelelo. Baumgartner ezért meg van gyozodve: „A SAWTEQ garantálja számunkra azt a minoséget és rugalmasságot a kezelo nélküli gyártásban, amelyre a határidok betartásához szükségünk van.”
Forrás: homag.com; HOLZKURIER.com